okeyOkey Salonlarına Bağlan, Binlerce Yeni Oyuncu İle Canlı Okey Oyna. 101 Okeye Bağlan

Okey

Okey Nasıl Oynanır?

Normal Okey Nasıl Oynanır?

Okey tarihçesinin 13. Yüzyılda Çin’de oynanan domino oyununa dayandığı tahmin edilmektedir. Acemler tarafından değiştirilerek oynanan oyun, bugünkü okey oyunu temellerini oluşturmuştur. Domino oyunu oynarken oyuncular, taşları ellerinde sakladıkları için okey oyununda, taşların üzerine konulacağı tahta parçaları vardır. Günümüzde bu tahtalara “isteka” adı verilir. Arapçada okey oyununun adı, “El Turaft”tır, “sıralı taşlar” anlamına gelir. Osmanlı döneminde saraya kadar giren oyun, saray okullarında geliştirilerek bugünkü klasik okey halini almıştır. Okey takımı içeriği 106 adet taş ve 4 adet isteka adı verilen, taşların dizildiği tahtalardan oluşur. Okey kaç taşla oynanır sorusunun cevabı toplam 106 taştır. Taşlar; kırmızı, sarı, mavi ve siyah olarak 4 renge ayrılmıştır. Her sayıdan ikişer tane olacak şekilde 1’den 13’e kadar sayılar yazılıdır. Bu taşların içinde iki adet de “sahte okey” adı verilen taşlar bulunur.

 

Okey’in Nasıl oynandığını Okey Salon içerisinden de öğrenebilirsiniz!

Hemen şimdi aşağıdaki okey giriş sayfasından kendinize ücretsiz okey oyun nicki kayıt alarak bağlanabilirsiniz…

 

Okey Taş Dizilimi Nasıl Olmalıdır?

Günümüzde, okey oyununun farklı versiyonları çıkmış olsa da normal okey nasıl oynanır sorusu hala gündemde. Düz okey nasıl oynanır merak ediyorsanız, öncelikle öğrenmeniz gereken, okey taş dizilimi. Oyuna başlamadan önce, normal okey nasıl dağıtılır incelemek gerekir. Öncelikle, bütün okey taşları masaya ters şekilde yayılır ve oyuncular tarafından karıştırılır.

Bütün taşlar 5erli gruplar halinde dizilir ve başlayacak oyuncuya 15, diğer oyunculara 14 adet taş verilir. Oyuncular, ellerindeki taşları, istekaya dizmek zorundadır. Okey taş dağıtma sırasında oyunculara verilmeyen 5erli gruplar içinden bir tane taş açılarak okey taşı belirlenir. Elinde o taş olan oyuncu +1 puan kazanır. Oyuncuların amacı, ellerindeki taşları renklerine ya da sayılarına göre, sıralı ya da eşli olarak dizmektir. Oyunu kazanabilmeniz için istekadaki 14 taşın da dizili olması, tek kalmamış olması gerekiyor. En az 3 tane taşı yan yana dizmelisiniz.

 

 

Okey Kaç Taş Dağıtılır?

Okey kaç taş dağıtılır sorusunun cevabı okeyin türüne göre değişse de normal okeyde bir oyuncuya 15, diğerlerine 14er tane taş verilir ve ilk olarak 15 tane taşı olan oyuncu başlar. Okey içinde iki tane sahte okey olur. Bu taş, başta belirlenen okey taşının yerine kullanılabilir. Oyuncular, ellerinde tutmak istemedikleri taşı yanındaki oyuncuya atar. Diğer oyuncu isterse atılan taşı alır ya da ortadan taş çeker.

Bu şekilde ilerleyerek, ellerindeki bütün taşları eşlemeye çalışırlar. Oyuncu, eğer işine yaramayacaksa sahte okeyi de atabilir. Bütün taşlarını en az 3lü gruplar halinde eşlemeniz gerekir. Bu grupların hepsine “per” adı verilir. Bütün taşlarını gruplayan oyuncu, “bittim” diyerek istekasını çevirir ve diğer oyunculara gösterir. Diğer oyuncular kontrol eder ve eğer oyuncu, gerçekten bittiyse oyunu kazanır.

Okey Oynamak için genel salona ücretsiz giriş yapabilirsiniz!

Okey Kuralları Nelerdir?

Her oyunda olduğu gibi normal okey kuralları da belirlidir. Okey kuralları gereği, oyunda hiçbir oyuncunun eksik ya da fazla taşı olamaz. Elini bitiren oyuncu, diğer oyunculara göstermeden taşlarını masaya dökemez. Bitti demesine rağmen, henüz bitmemiş elini açarsa 2 puan ceza verilir.

Taşları sıralı olarak dizecekseniz, 13 numaranın ardına 1 numaralı taş gelebilir. Normal okey dizilimi bu şekilde yapılabilir. Aynı sayı ve aynı renkte per yapılamaz. Normal okey puanlama sisteminde elinizdeki taşlarla biterseniz, diğer oyunculardan 2 puan düşülür. Okey ile biterseniz 4 puan düşülür.


Yazar: admin

Görüntüleme: 461 defa

Kategori: Okey, Okey Oyunları, Sohbetli Okey

Yayınlanma Tarihi: 17 Ocak 2023

Cevap bırakın